Životinje pate zbog nas: Ove fotografije će vas naterati da reciklirate!

Nažalost, neodgovornim ponašanjem ljudi stvaraju probleme i drugim vrstama sa kojima delimo planetu.

Prema proceni Zavoda za zaštitu okoline SAD-a, potrošnja plastičnih kesa u svetu iznosi između 500 i 1000 milijardi komada godišnje.

Međutim, manje od jedan posto tih kesa se reciklira zbog visokih troškova - skuplje je plastičnu kesu reciklirati nego napraviti novu.

Plastične kese na svetlosti se postupno razgrađuju u manje, otrovnije petropolimere koji lagano zagađuju tlo i vodu, dok mikro otrovne čestice ulaze u lanac ishrane.

Do sada je zabeleženo previše slučajeva smrti životinja koje su progutale plastičnu kesu ili drugo đubre misleći da je hrana.

One su umirale u bolovima zbog začepljenja ili nemogućnosti dalje ishrane.

Takođe, mnogo je slučajeva u kojima su ptice, ribe, kornjače ili druge životinje ostale zapetljane u kesama ili ostacima đubreta i danima umirale u mukama kako u moru, tako i u ruralnim područjima.

Desetine hiljada kitova, ptica, morskih lavova i kornjača umiru svake godine zbog plastičnih kesa u moru i okeanima, jer često pomisle da je to zaparavo hrana (na primer meduza).

Raspadom njihova tela, plastika se ponovno vraća u prirodu i ciklus može da se ponavlja stotinama godina.

Objavljeno na: http://www.ekokutak.zivotinje.rs