Intervju Ahim Reimann

Milena Pavićević: Dobar dan, moje ime je Milena, intervjuisacemo Vas sad. Za početak nam se predstavite.

Achim Riemann: Moje ime je Achim Reimann.

Milena Pavićević: Čime se bavite?

Achim Riemann: Ja radim u Janun, to je nemačka organizacija koja radi sa mladima I bavi se pitanjima o životnoj sredini I to je moj posao.

Milena Pavićević: Koliko dugo se bavite time?

Achim Riemann: Skoro više od 20 godina.

Milena Pavićević: Šta Vas je podstaklo da se bavite time?

Achim Riemann: Ja sam uvek bio zainteresovan za zaštitu životne sredine. Prvu pažnju životnoj sredini posvetio sam sa 8 godina sa nekoliko svojih prijatelja. To je bilo nešto što sam oduvek voleo da radim. I kada sam imao 18 godina moji prijatelji I ja imali smo ideju da osnujemo organizaciju Janun i nakon nekoliko godina smo dobili priliku da ta organizacija počne sa radom.

Milena Pavićević: Kakav su stav imali ljudi prilikom osnivanja ovog projekta?

Achim Riemann: Osamdesetih, pre mnogo godina, ljudi su tek počeli da shvataju ekološke probleme, mislili su da smo malo ludi I da je to glupa ideja, bilo im je čudno to što smo vegeterijanci, što ne volimo kola, što smo protiv nuklearnih elektrana, ali se to godinama promenilo. Ali sada, u Nemačkoj, mnogi ljudi su zainteresovani za zaštitu životne sredine, to se promenilo, ljudi nas ne smatraju više ludima već ljudima koji žele da im pomognu, ljudi se menjaju, znaju mnogo više o problemima životne okoline.

Milena Pavićević: Kakav program imate o edukaciji mladih o zaštiti životne sredine?

Achim Riemann: Imamo mnogo radionica, nudimo radionice u školama pa nas oni pozivaju. Idemo u škole ili se srećemo sa učenicima na nekim drugim mestima I onda im držimo radionice I trudimo se da ne pričamo samo. Vodimo dijaloge, igramo neke igrice I kroz to učimo o različitim temama o zaštiti životne sredine, na taj način pokušavamo da obrazujemo decu. Takođe ih vodimo u šumu, u prirodu. Na primer, Hanover, grad u kojem ja živim I gde radim živi pola miliona ljudi I većina njih nije imala priliku da bude u prirodi I to je dobar način da ih izvedemo u prirodu.

Milena Pavićević: Koji je glavni ekološki problem u vašoj zemlji?

Achim Riemann: Glavni problem je, ja mislim, globalno zagrevanje u Nemačkoj I u celom svetu. Za nas to znači da umanjujemo energiju. Zato što su Nemci neverovatno druželjubivi, razdvajaju svoje načine, više kupuju organsku hranu, ali sa druge strane žive skromno, imaju velike stanove, kola, pa im treba mnogo energije za ovo, oni lete negde za praznike pa se trude da budu prijateljsko raspoloženi prema prirodi, I jesu. Sa druge strane imaju visoke standarde, koriste mnogo resursa što nije više toliko prijateljski prema prirodi. Mislim da ono što Nemcima treba je da manje rade, manje zarađuju, manje konzumiraju, da imaju više slobodnog vremena da se nađu sa prijateljima, da budu sa porodicama. Zato moramo da promenimo način života.

Milena Pavićević: Da li ste rešili pitanje deponija?

Achim Riemann: U Hanoveru, da, mislim da jesmo. Prvo smo smanjili otpad recikliranjem. U Hanoveru imamo dve velike deponije ali su počele da obrađuju otpad I pri tome proizvode neke gasove I energije.

Milena Pavićević: Da li ste rešili pitanje otpadnih voda?

Achim Riemann: Dobro pitanje! Nisam neki stručnjak za to, ali mislim da ljudi koji čiste u Hanoveru vode računa o tome. Ljudi su u glavnom svesni toga, da su vode veoma zagađene, zato ne prosipaju nikakve hemikalije I boje u kanalizacione odvode. Na taj način naše vode nisu toliko zagađenje. Kvalitet pijaće vode u Hanoveru je veoma visok. Tako da je mnogo zdravije I bezbednije piti vodu iz slavine nego kupovati vodu. Voda iz slavine je mnogo vise proverena I standardi su mnogo veći nego kod kupovne vode.

Milena Pavićević: Koji je Vaš najveći uspeh na polju zaštite životne sredine?

Achim Riemann: Mislim da je recikliranje, javni prevoz raste, mnogo ekoloških farmi. Ljudi mnogo vole da jedu meso, ali neki ljudi izbegavaju da ga jedu zato što mnogo utiče na zaštitu životne sredine. Zaštita životinja je glavna, ja mislim I najvažnija. Postoje stvari koje se menjaju o zaštiti životinja I o njihovoj brizi, tako da su ovo neki od glavnih problema ali najveći uspeh je to što Nemci polako zatvaraju nuklearne elektrane I veoma sam srećan zbog toga.

Milena Pavićević: I sada poslednje, ali ne I zadnje pitanje. Šta Vam se najviše sviđa ovde u Kragujevcu?

Achim Riemann: Ljudi. Jako mi se sviđaju ljudi ovde. Srećan sam što sam ovde, ovo mi je sedmi ili osmi put da sam ovde I osećam se skoro kao kod kuće. Sviđaju mi se kafići I kafa, male kuće, zato što su u Hanoveru velike kuće. Da, mnogo mi se sviđa Kragujevac I jedva čekam opet da dođem. Pored Kragujevca sviđa mi se Šumadijski okrug, ulice, priroda, sela.

Milena Pavićević: Hvala Vam, to je sve.

Achim Riemann: Molim.