14. FEBRUAR- svetski dan očuvanja energije

14.februara dolazi nam Svetski dan ocuvanja energije.‘’Sunceva svetlost je neverovatan izvor energije. Svoj novac uložiću u razvoj solarne energije. Nadam se da nećemo prvo cekati dok nam potpuno nestanu nafta i ugalj, pa da se tek onda setimo toga.’’,rekao je Tomas Edison 1931.godine.

Savremeni nacin zivota nezamisliv je bez energije fosilnih goriva. Fosilna goriva nastala su od fosilnih ostataka biljaka i životinja i trenutno su osnovni izvor energije na Zemlji.Energija iz fosilnih goriva oslobadja se sagorevanjem, ali prilikom tog sagorevanja takodje se oslobadjaju stetni i otrovni gasovi.Svi ti gasovi imaju stetno dejstvo na zivotnu sredinu.

Mnogo brze nego sto smo to ocekivali, mi smo do sada vec potrosili vise od polovine ukupnih zaliha fosilnih goriva, dok ce u narednih nekoliko decenija sve zalihe biti potpuno potrosene. Iz tog razloga je veoma vazno da se sto pre razviju i koriste sigurni i obnovljivi izvori energije kao što je energija sunca, vetra, vode i biomase.

TEKST PRIPREMIO: Miloš Đurić